Czas na Nas!

Strona główna >> Node >> Czas na Nas!

W dniach od 23 do 29 czerwca gościliśmy w Polsce piętnastoosobową grupę młodzieży z Ukrainy wraz z trzema nauczycielkami z Wyższej Szkoły Zawodowej Transportu Kolejowego w Zdołbunowie. Spotkanie było częścią realizacji projektu „Czas na Nas! Zarządzaj swoim czasem, zarządzaj sobą” nr 2021-2-PL01-KA152-YOU-000040283, odbywającego się w ramach programu Erasmus+.

Głównym tematem projektu był czas. Uczestnicy pilnie uczyli się, jak go planować, co robić, aby go nie tracić, jak nim sensownie zarządzać i na co warto go przeznaczać. Tworzyli też planery, a więc narzędzia służące planowaniu, a także słowniczek zawierający hasła motywacyjne. Efektem działań obu grup był również słownik podstawowych zwrotów komunikacyjnych, sporządzony w języku angielskim, czyli w oficjalnym języku projektu, i przetłumaczony na język polski oraz ukraiński. Nad głównymi produktami projektu młodzież pracowała samodzielnie, ale skorzystała też ze wskazówek profesjonalisty - coacha pana Macieja Kozubika, który przeprowadził inspirujące warsztaty z zakresu zarządzania własnym czasem i wykorzystywania swoich możliwości zgodnie z indywidualnymi predyspozycjami.

W starannie przemyślanym projekcie był czas nie tylko na pracę, ale również na pasje, w tym zwłaszcza pasję kolejową. Pobyt na terenie Zabytkowej Stacji Kolejki Wąskotorowej w Rudach był dla uczestników projektu prawdziwą przyjemnością, płynącą z możliwości zakosztowania dawnego kolejarskiego fachu. Sposobność zajrzenia do prawdziwej kuźni, uderzenia młotem w gorące żelazo i wykucia użytkowego przedmiotu była przeżyciem niezwykłym, podobnie jak jazda drezyną, przejazd koleją wąskotorową czy wspólne ognisko zwieńczone pieczeniem kiełbasek. Rozwijaniu pasji służyły też warsztaty fotograficzne, w czasie których można było poznać przeszłość fotografii, ale też jej współczesne oblicze. Dla pasjonatów fotografii kolejowej były to bardzo rozwijające zajęcia.

W harmonogramie mobilności nie mogło zabraknąć czasu na odwiedzenie Sosnowca i naszej szkoły. Uczestnicy projektu spotkali się z Dyrekcją i nauczycielami, oglądali pracownie zawodowe, makiety sterowania ruchem kolejowym, korzystali z symulatora lokomotywy EU07-478s i mieli możliwość przełożenia rozjazdu za pomocą dźwigni. Goście, oprowadzani przez polską młodzież, zobaczyli też sygnalizatory kolejowe w skali 1:1 oraz zabytkowy parowóz TY51-133. Intensywny dzień zakończył spacer ulicami naszego miasta i pyszne lody.

Ukraińskim Gościom bardzo zależało na poznaniu polskiej kultury, historii i tradycji, dlatego w harmonogramie mobilności nie mogło zabraknąć wizyty w dawnej stolicy Polski, czyli Krakowie. Wzgórze wawelskie, katedra, groby królewskie, dzwon Zygmunt, kościół Mariacki, Rynek Główny, Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego okazały się bardzo interesujące, a możliwość oglądania grodu Kraka z perspektywy Wisły, z pokładu statku wycieczkowego, niezwykle atrakcyjna.

Miejscem spotkania grup był Złoty Potok. To tam w otoczeniu pachnących lasów, zasłuchani w śpiew ptaków i bardzo serdecznie przyjmowani przez właścicieli ośrodka Złoty Jeleń uczestnicy regenerowali się i zbierali siły do projektowych działań. O krajobrazowych walorach terenu, przyrodniczych ciekawostkach i historii okolicy z ogromną swadą opowiadała pani Katarzyna Guzik – miejscowa przewodniczka, której z tego miejsca bardzo serdecznie dziękujemy. Ogromne podziękowania kierujemy też w stronę niezwykle gościnnych gospodarzy obiektu, którym nie przeszkadzały dźwięki płynące z przepięknego tarasu, na którym odbywały się pełne śpiewu i tańca integracyjne wieczory.

To był magiczny czas, świetnie zaplanowany i w pełni wykorzystany. Efekty pracy są imponujące, co zawdzięczamy jedynym w swoim rodzaju uczestnikom, wrażliwym, empatycznym, kreatywnym, radosnym młodym ludziom o otwartych sercach, dla których najważniejszą wartością jest drugi człowiek i czas Jemu poświęcony.

Witaliśmy koleżanki i kolegów, a żegnaliśmy przyjaciół, za którymi już tęsknimy!

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia strony projektu oraz FB projektu.
Strona www projektu
Facebook

Galeria zdjęć: