Wycieczka do Planetarium Śląskiego

Strona główna >> Node >> Wycieczka do Planetarium Śląskiego

Dnia 24 maja 2023 r. grupa uczniów naszego Technikum pod opieką nauczycieli: p.Elżbiety Zapały, p.Gabrieli Szołtys i p.Aleksandry Kutrzyk -Nykiel spędziła w  Planetarium Śląskim w Chorzowie. Podczas wycieczki młodzież zwiedziła dwie interaktywne ekspozycje- "Geofizyka" i "Astronomia" oraz obejrzała seans "Jesteśmy gwiazdami" w sali Planetarium.
Na ekspozycji "Geofizyka" prezentowane były zjawiska związane z sejsmologią i meteorologią. Na interaktywnych stanowiskach można było przeżyć symulowane trzęsienie ziemi, zobaczyć i usłyszeć prawdziwe błyskawice generowane przez cewkę Tesli, a także być świadkiem powstawania chmur, opadów atmosferycznych i tornada. Uczestnicy wycieczki obejrzeli historyczne i współczesne urządzenia do badania fal sejsmicznych oraz mierzenia składników pogody. Po wejściu do specjalnych komór można było przekonać się, jak duży wpływ ma wilgotność na odczuwalną temperaturę, a następnie można było spróbować swoich sił w roli "pogodynki". Interesujące było także stanowisko z niemal dwumetrowej średnicy ekranem kulistym, które pozwoliło na sprawdzenie jak z kosmosu wygląda Ziemia i inne planety Układu Słonecznego.
Ekspozycja "Astrofizyka"  znajduje się tuż pod słynnym zegarem słonecznym. W jej centralnym punkcie znajduje się słynny projektor Zeissa, który wyświetlał w Planetarium Śląskim gwiazdy przez prawie 63lata. Młodzież zobaczyła tu również drewniany pulpit sterujący. Wokół sali rozmieszczone były interaktywne stanowiska prezentujące zagadnienia związane z astronomią: między innymi różnego rodzaju instrumenty obserwacyjne takie jak lunety, teleskopy czy celostat. Dla naszych uczniów była to okazja do oglądania różnych obiektów przez te instrumenty. Jedną z największych atrakcji tej ekspozycji był pokój pozwalający na spacer wśród gwiazd w okularach 3D. Dzięki temu stwarzało to zwiedzającym możliwość niemal dosłownie brodzić w ciałach niebieskich. Ostatnim punktem programu zwiedzania był seans "Jesteśmy gwiazdami". Projekcja składała się z dwóch części - pierwsza to prowadzona na żywo przez lektora wędrówka po aktualnym niebie. Stanowiło to okazję do przypomnienia sobie, na co zwracać uwagę na wiosennym niebie oraz ak można orientować się w przestrzeni na podstawie obserwacji gwiazd. Druga część to projekcja odpowiadająca na pytania: co było na początku? Jak powstało życie? Na czym polega ewolucja gwiazd? Choć rzadko na co dzień zdajemy sobie z tego sprawę, składamy się z tych samych pierwiastków, z których stworzone są gwiazdy, mgławice i inne odległe galaktyki.
W planetarium nasi uczniowie spędzili cały dzień i z pewnością bardzo dużo się tego dnia nauczyli. Wrażenia niezapomniane!

 

 

Galeria zdjęć: