Z wizytą w Teatrze Zagłębia

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Z wizytą w Teatrze Zagłębia

15 lutego uczniowie klas: 2ET, 2LO i 3ET obejrzeli w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu spektakl pt. „Król Edyp”. Przedstawienie oparte na znanej tragedii Sofoklesa budzi różne emocje, często skrajne. Twórcy spektaklu dokonali bowiem reinterpretacji starożytnego mitu, osadzając go we współczesnych kontekstach. Nasze teatralne spotkanie rozpoczęła wykładem pani profesor Dorota Fox z Katedry Teatru i Dramatu Uniwersytetu Śląskiego, która pogłębiła znajomość cech gatunkowych tragedii greckiej, antycznego teatru i doskonale wprowadziła w klimat sztuki. Dla większości młodych widzów intrygujące było zderzenie, obecnej w oryginalnym tekście, epidemii z katastrofą klimatyczną oraz zinterpretowanie niewiedzy Edypa jako symbolu nieświadomości współczesnego człowieka, który, błędnie oceniając własną sytuację, przyczynia się do niszczenia swojej planety. Przypadek, przeznaczenie czy wolna wola? Co kieruje ludzkim życiem? Czy zdajemy sobie sprawę z tragizmu własnej sytuacji? Czy jesteśmy zdolni do autorefleksji, a w jej konsekwencji do przemiany? To tylko kilka z wielu pytań, które padały z ust aktorów lub nasuwały się uważnym widzom. Przedstawienie obejrzeliśmy dzięki programowi Teatru Zagłębia „Teksty kultury do matury”, który pogłębił świadomy odbiór antycznego dzieła i wzmocnił kompetencje interpretacyjne młodzieży. Kolejny spektakl już zaplanowaliśmy. Do zobaczenia w sosnowieckim teatrze!