Z wizytą w CINiBA

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Z wizytą w CINiBA

W dniu 20 grudnia grupa uczniów Technikum nr 4 Transportowego uczestniczyła w wycieczce do biblioteki naukowej CINiBA w Katowicach. CINiBA to  Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka – tak brzmi pełna nazwa tej instytucji.  Jest to  nowoczesna biblioteka naukowa na miarę XXI wieku. Nasi uczniowie mieli możliwość poznania gmachu biblioteki,  w tym stref na co dzień niedostępnych dla czytelników. Duże wrażenie na zwiedzających wywarł sam budynek, bardzo nowoczesny i funkcjonalny. Aż trudno uwierzyć, że na wszystkich kondygnacjach mieści się blisko 60 km półek. Młodzież poznawała system funkcjonowania ogólnodostępnych, otwartych stref dla użytkowników oraz zobaczyła zbiory przechowywane w magazynach zamkniętych. Uczniowie zaznajomili się z  nowoczesnym sposobem rejestracji wypożyczeń i zwrotów książek, odwiedzili czytelnię czasopism, pomieszczenia do pracy indywidualnej zapewniające maksymalny komfort pracy.

Druga część wycieczki to zajęcia w sali komputerowej i praktyczne ćwiczenia z elektronicznych źródeł informacji i baz danych. Dzisiejsza wizyta w CINiBA z pewnością przybliżyła uczniom możliwości, jakie stwarza współczesna biblioteka naukowa będąca udanym połączeniem tradycji i nowoczesności.

W wycieczce, którą zorganizowały p. Bożena Lasota i p. Joanna Krupa,  uczestniczyło 18 uczniów naszej szkoły z klas I-IV.