„Powiedz mi…" na Sycylii

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> „Powiedz mi…" na Sycylii

W dniach od 22 do 26 maja 2023 roku siedemnastoosobowa grupa uczniów z klas 3TT i 3KT przebywała na Sycylii, największej wyspie Morza Śródziemnego, gdzie pod opieką pani dyrektor Ewy Bartosińskiej i wychowawców - pani Bożeny Lasoty i pana Roberta Jastrzębskiego - realizowała projekt pod nazwą „ Powiedz mi…” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus +.
Jednym z głównych celów projektu jest nabycie umiejętności wyrażania siebie przez szeroko rozumianą sztukę. Zatem w ramach przygotowań do realizacji przedsięwzięcia, jeszcze w kraju, młodzież nazywała swoje emocje w czasie warsztatów psychologicznych, odkrywała teatr eksperymentalny, wdrażała się w pracę zespołową i integrowała na wycieczkach do Opola i Rudy Śląskiej.
Sycylia okazała się miejscem niezwykle pięknym, a nasi gospodarze, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Liceum im. Abrahama Lincolna w Ennie, ludźmi bardzo otwartymi, gościnnymi i pełnymi energii i twórczej inwencji. Działania projektowe uczestnicy rozpoczęli warsztatami plastycznymi, które prowadziła nauczycielka i artystka Angela Vicari. Pod jej czujnym okiem powstały prawdziwe dzieła sztuki, obrazy przedstawiające piękno sycylijskich krajobrazów. Ponadto młodzież miała okazję zobaczyć szkołę, uczestniczyć w lekcji informatyki, spróbować panini, czyli kultowych włoskich kanapek w szkolnym sklepiku. Wspólnie z włoskimi przyjaciółmi wybrali się na wycieczkę na Etnę - najwyższy i największy w Europie czynny stożek wulkaniczny, wpisany w 2013 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na program kulturowy mobilności złożyły się ponadto wizyty w: Ennie, która była bazą wypadową, Katanii, Taorminie oraz Giardini Naxos. W Katanii nasi uczniowie zobaczyli m.in. wnętrze bazyliki katedralnej św. Agaty, zamek Ursino, wspięli się na wieżę kościoła opactwa św. Agaty. W Ennie zwiedzili Zamek Lombardzki - największą i najstarszą średniowieczną sycylijską budowlę obronną. W Taorminie, zwanej perłą wschodniego wybrzeża Sycylii, obejrzeli antyczny teatr, drugi co do wielkości teatr na Sycylii, spacerowali urokliwymi uliczkami miasta, rozkoszując się włoskim słońcem i atmosferą południa Europy. Zanurzenie stóp w Morzu Jońskim, degustacja włoskich potraw i nieustanne szlifowanie języka angielskiego oraz włoskiego były zdecydowanie wartością dodaną wyjazdu.
Teraz z niecierpliwością czekamy na przyjazd naszych włoskich przyjaciół do Polski. Mamy nadzieję, że nasz kraj zachwyci ich równie mocno, jak nas zauroczyły Włochy.