Narodowe Czytanie 2022

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Narodowe Czytanie 2022

W dniu 09  września 2022 nasza Szkoła jak zawsze włączyła się w ogólnopolską akcję czytania literatury polskiej. Narodowe Czytanie zostało zainaugurowane w 2012 roku przez ówczesnego Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i jest kontynuowane przez kolejnych prezydentów. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
Tegoroczną lekturą, podczas jedenastej odsłony Narodowego Czytania były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

Nasza uroczystość odbyła  się z gościnnym udziałem Dyrekcji Szkoły. Pan Dyrektor CKZiU Jacek Górski odczytał zebranym list Prezydenta RP Andrzeja Dudy inaugurując tegoroczną akcję.
Uczestnicy Narodowego Czytania mieli okazję wysłuchać ballady „Powrót Taty” w interpretacji p. Dyrektora J. Górkiego, p. Dyrektor E. Bartosińskiej, p. kierownik A. Kamer oraz prof. J. Pasierba. Kolejnych utworów mogliśmy wysłuchać w wykonaniu naszych uczniów. Ballady: „Romantyczność”, „Świteziankę” i „Panią Twardowską” przybliżyli zgromadzonym uczniowie z klas 2LO, 3EO, 3ET, 2ET i 4 BG. W gronie naszych najmłodszych artystów pojawili się: Monika Omasta, Natalia Kuczyńska, Oliwia Wójcik, Franciszek Pawełczyk, Wiktoria Kołomyjska, Agnieszka Wnuk, Krzysztof Owczarek, Rozalia Pangowska i Marta Marszałek.

Uczniowie interpretowali teksty z pełnym zaangażowaniem i wysoką kulturą sceniczną Zebrani wysłuchali także ballady „Lilie” w wykonaniu nauczycieli polonistów: prof. Joanny Czuber, prof. Bożeny Lasoty, prof. Beaty Olczyk, prof. Jacka Pasierba i nauczyciela bibliotekarza prof. Joanny Krupy. Wśród publiczności byli uczniowie z klas: 1KT, 3TT i 3 EO.
Wszystkim bardzo dziękujemy za pełne emocji spotkanie z tekstami „Ballad”. Kolejne Narodowe Czytanie za rok, już teraz serdecznie zapraszamy naszych uczniów do udziału. Przyszłoroczną lekturą będzie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Zdjęcia wykonała Natalia Gołuch z kl. 3EO. Serdecznie dziękujemy.