Międzyszkolny Konkurs Recytatorski

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Międzyszkolny Konkurs Recytatorski

Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie,
Dwie tylko: poezja i dobroć.. i więcej nic…”

Cyprian Kamil Norwid

To motto Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Poezji C. K. Norwida, który odbył się dnia 27 października 2015r.  w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu przy ulicy Kilińskiego 31.

Konkurs został zorganizowany z okazji Obchodów Dni Patrona VIII Liceum  Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida, ale gośćmi naszymi byli nauczyciele i uczniowie gimnazjów.

W tej edycji Konkursu mieliśmy przyjemność wysłuchać recytacji  35 uczestników  z siedmiu sosnowieckich szkół gimnazjalnych.

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski  wpisał się już na stałe  w tradycję VIII Liceum Ogólnokształcącego i w kalendarz imprez naszego Centrum.

W obecnym  roku w sposób szczególny  zapisał się on na kartach historii Centrum, bo zbiega się  z Rokiem Czytelnictwa i dlatego  dołożyliśmy wszelkich starań, aby to spotkanie uczcić chwilą refleksji, lirycznym wspomnieniem i hołdem złożonym pamięci wielkiemu  Poecie.

Jesienne spotkanie z poezją Cypriana Kamila Norwida rozpoczęliśmy od wysłuchania wiersza, recytowanego przez ucznia klasy  I ST Technikum nr 4 Transportowego, Patryka Balińskiego, któremu akompaniował na gitarze Bartosz Sobieraj.

Uczestników konkursu przywitały ciepłe słowa przedstawiciela Dyrekcji CKZiU - Pani Barbary Nowak. Następnie uczniowie gimnazjum przystąpili do recytacji wierszy.

Jury  w składzie  Barbara Rzeszutek, Bożena Lasota –nauczycielki języka polskiego, Patrycja  Stolarska –przewodnicząca samorządu szkolnego,  przyznało, że poziom tegorocznego konkursu był bardzo wysoki, a uczestnicy wspaniale przygotowani, dlatego wyróżnienie kogokolwiek było trudne. Po długiej naradzie jury, miejsca na podium zdobyli:

I miejsce –Aleksandra Madejak, uczennica  Gimnazjum nr 8 i  Weronika Kozieł, reprezentująca Gimnazjum nr 16 oraz Wojciech Handzel z Gimnazjum nr 14

II miejsce- Kaja Orzechowska, uczennica  Gimnazjum nr 1 i Jakub Siewniak, uczeń  Gimnazjum nr 16

III miejsce- Elżbieta Bilska reprezentująca Gimnazjum nr 18 , Milena Korepta, uczennica Gimnazjum nr 27 oraz Michael Głąbicki z Gimnazjum nr 15 w Sosnowcu.

Przyznano  również jedno Wyróżnienie, które  otrzymała Kamila Burda, uczennica Gimnazjum nr 16.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Konkurs wrósł już w tradycję naszej szkoły i cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów innych szkół.  Mamy nadzieję, że twórczość Patrona naszego Liceum zachęci kolejne osoby do udziału w innych konkursach, organizowanych w CKZiU i poszerzy krąg sympatyków  poezji Cypriana Kamila Norwida.