Lekcja samorządności

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Lekcja samorządności

W dniu 17 maja b.r. uczniowie klas 1KT, 1LT i 2KT wraz z opiekunami uczestniczyli w nietypowej lekcji samorządności. Na czym polega praca Rady Miasta? Jak funkcjonuje sala sesyjna? Jak ważne jest w życiu mieszkańców uczestniczenie w wyborach samorządowych?  To tylko niektóre z pytań, na które uczniowie otrzymali odpowiedzi podczas wizyty w sosnowieckim Urzędzie Miasta. Spotkanie, które prowadził Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej p. Jacek Dudek odbyło się w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Sosnowiec. Młodzież miała okazję dowiedzieć się jakie były historyczne uwarunkowania polskiej samorządności oraz jak w praktyce realizowana jest idea społeczeństwa obywatelskiego na przykładzie naszego miasta. Omówiono kompetencje Prezydenta Miasta, funkcjonowanie jednostek pomocniczych w mieście,  charakter pracy Rady Miasta, czy rady osiedli.  W drugiej części spotkania uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną i wysłuchali prelekcji, której motywem przewodnim było rozwinięcie słów „Sosnowiec łączy ludzi i miasta regionu”. Uczniowie zachęceni zostali do aktywnego udziału w życiu miasta i dzielenia się dobrymi pomysłami, które zwiększają atrakcyjność i jakość życia w Sosnowcu.