Latający Uniwersytet Śląski w murach Technikum nr 4 Transportowego

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Latający Uniwersytet Śląski w murach Technikum nr 4 Transportowego

Latający Uniwersytet Śląski w murach Technikum nr 4 Transportowego.

 

15 lutego gościliśmy w naszej szkole wykładowców akademickich, którzy prowadzili wykłady i warsztaty z zakresu fizyki, biologii oraz języka polskiego.

 

Pan dr hab. Armand Cholewka z Zakładu Fizyki Medycznej prowadził seminarium wraz     z doświadczeniami na następujące tematy: Co nas ziębi, a co grzeje-temperatura naszego ciała oraz Zobaczyć temperaturę-termowizja i jej zastosowania.

W czasie niezwykle interesujących zajęć młodzież starała się znaleźć odpowiedź na następujące pytania: Kiedy nasz organizm może ulec wyziębieniu a kiedy przegrzaniu? Jak wygląda mapa termiczna naszego ciała? Jak można zdalnie mierzyć temperaturę? Dlaczego temperatura powierzchni ciała może mówić o jego zdrowiu? Dlaczego termowizja jest przydatna w ratownictwie?

 

Pan dr Jacek Francikowski z Katedry Fizjologii Zwierząt i Ekotoksykologii prowadził warsztaty na temat Układ oddechowy-pomiar pojemności płuc i spirometria spoczynkowa      i wysiłkowa.

 

Pan dr Marcin Maciołek wygłosił wykład „Cały nasz dialog to gigabajty bzdur” (Sylwia Grzeszczak), czyli o oddziaływaniu rzeczywistości komputerowej i technicznej na język polski.

Wykład dotyczył wpływu, jaki technika i komputery wywierają na rozwój polszczyzny. Spotkanie było okazją do zastanowienia się między innymi nad tym, skąd biorą się używane na co dzień metaforyczne określenia: dodać gazu, zatankować czy zresetować się. Wykład pozwolił młodzieży na uświadomienie sobie, że rozwój języka jest procesem, który odbywa się stale i nie jest zakończony.

 

Spotkania z wykładowcami Uniwersytetu Śląskiego okazały się dla młodzieży klas pierwszych i drugich niezwykle interesujące i inspirujące. Ciekawa była zarówno tematyka jak i forma przeprowadzania zajęć. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania.

Galeria zdjęć: