U źródeł czytelnictwa, czyli jak powstawały książki

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> U źródeł czytelnictwa, czyli jak powstawały książki

W dniu 20 listopada uczniowie Technikum nr 4 Transportowego mieli przyjemność uczestniczenia w wykładach poświęconych dziejom książki i druku. Gościem naszej szkoły  był pan dr Marcin Maciołek, pracownik naukowy Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich Uniwersytetu Śląskiego.

Pan Doktor przedstawił naszym uczniom dwa zagadnienia: jedno, dotyczące tworzenia książki rękopiśmiennej oraz drugie, poświęcone wynalazkowi druku i pierwszym drukarzom na ziemiach polskich. Oba odczyty wzbogacane były odpowiednio dobranym materiałem ilustracyjnym.

W zajęciach udział wzięli uczniowie z różnych klas, zainteresowani tematyką i  chcący poszerzyć swoją wiedzę ogólną. Historia Psałterza floriańskiego, jednego z najstarszych i najważniejszych zabytków języka i kultury polskiej, zainteresowała i zaciekawiła słuchaczy.

Uczniowie, śledząc poszczególne strony Psałterza, podziwiali jego zdobnictwo, wypatrywali  zdań spisanych w językach łacińskim, polskim i niemieckim. Z kolei wykład o historii druku i drukarń pozwolił zebranym  uświadomić sobie, jak  wielką i kluczową innowacją dla renesansu był wynalazek Gutenberga.

Pan dr M. Maciołek już po raz kolejny odwiedził naszą szkołę. Wykłady spotkały się z dużym zainteresowaniem i ciepłym przyjęciem, o czym świadczyły liczne pytania i dyskusja. Miłym akcentem na koniec spotkania była możliwość uzyskania  osobistej dedykacji  i autografu od naszego gościa.  Pan dr M. Maciołek podzielił się z zebranymi kulisami powstawania swojej ostatniej książki, traktującej o etymologii  i kształtowaniu się znaczeń słów.

Zajęcia zorganizowane zostały z inicjatywy p. Bożeny Lasoty i p. Joanny Krupy w ramach realizacji wymagań Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.  Dziękujemy bardzo panu doktorowi Marcinowi Maciołkowi  za przyjęcie naszego zaproszenia i wygłoszenie wykładów.

Galeria zdjęć: