Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Ten dzień przypomina nam o roli i miejscu języka polskiego w życiu każdego z nas. Uczniowie klasy 4KT Technikum nr 4 Transportowego włączyli się w obchody tego święta i z tej okazji odwiedzili w dniu 23 lutego Zagłębiowską Mediatekę. Młodzież miała okazję wysłuchać prelekcji Pani dr Magdaleny Boczkowskiej poświęconej sylwetce por. Wacława Stacherskiego. Uczniowie poznali historię życia tego sosnowieckiego poety i żołnierza, obecnie patrona jednej z ulic naszego miasta. Stacherski był szefem okręgu śląskiego Armii Krajowej, autorem tomiku poetyckiego „Non omnis moriar”. W marcu 1944 roku wpadł w zasadzkę zastawioną przez konfidentów gestapo. W maju 1944 został przewieziony do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie został zamordowany.  Z obozu wysyłał do rodziny porażające grypsy, w których przemycił także kilka wierszy. Pani dr Magdalena Boczkowska jest autorką pierwszej biografii jemu poświęconej, książki zatytułowanej „Stacherski. Niecierpliwe serce”.  Przypomnijmy, że MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO został ustanowiony przez UNESCO w 1999r. Chodziło o upamiętnienie tragicznego wydarzenia z 1952 r., kiedy to w Dhace (Bangladesz) doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów, domagających się uznania ich języka ojczystego – bengalskiego – za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan. Obecnie obchody tego dnia stają się wspaniałą okazją do dowiedzenia się czegoś więcej na temat języka ojczystego i  zwracają uwagę na zachowanie różnorodności językowej świata.