"Ludzie ludziom zgotowali ten los"

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> "Ludzie ludziom zgotowali ten los"

Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu- wstrząsający dowód ludobójstwa Trzeciej Rzeszy, to miejsce wyjątkowe, porażające ogromem cierpienia i siłą bestialstwa. Wizyta tutaj to każdorazowo trudne przeżycie dla zwiedzających. W dniu 15 kwietnia uczniowie z klas: 3LO, 3ET, 4KT i 5CP odwiedzili to Muzeum. Warto dodać, że dla przeważającej większości z nich, była to pierwsza wizyta w tym miejscu z którego trudno nie wyjść bez refleksji czy zadumy. Już przejście przez słynną bramę obozu macierzystego z napisem „Arbeit macht frei” nie pozostawia nikogo obojętnym. Widok baraków obozowych, rzeczy osobistych, które pozostały po więźniach…to zostaje na zawsze w pamięci zwiedzających. Uczniowie obejrzeli zapisane w ogromnej księdze imiona wszystkich więźniów, którzy zginęli w Auschwitz. Zatrważający był widok komór gazowych, czy ściany śmierci przy bloku 11. Zaduma, przerażenie, niedowierzanie…Te uczucia towarzyszyły naszym uczniom cały czas. Po zwiedzaniu głównego obozu przyszedł czas na obóz Auschwitz II Birkenau, miejsce, gdzie przywożono transporty więźniów z całej Europy. To tutaj mieszkała największa ilość więźniów. Poruszający widok rampy kolejowej, baraki, ruiny krematoriów. Wszystko to,  przy niezwykle sugestywnej opowieści przewodników oprowadzających naszą grupę, tworzyło nastrój pełen refleksji, wzruszenia i smutku. Codzienność obozowa, zagłada ponad miliona więźniów różnych narodowości, te obrazy niezwykle sugestywnie wpływają na wyobraźnię.

Ostatnim punktem zwiedzania była wizyta w Międzynarodowym Centrum Edukacji O Auschwitz i Holokauscie. Tutaj nasi uczniowie wzięli udział w zajęciach warsztatowych w ramach projektu „Historia obywateli polskich w KL Auschwitz”. Został on oparty na losach sześciorga młodych ludzi (Bogdan Bartnikowski, Czesław Kempisty, Zofia Łyś, Rutka Laskier, Edward Paczkowski oraz Marian Turski). Głównym celem takich zajęć jest  upowszechnienie wśród młodzieży wiedzy dotyczącej historii i losów obywateli II Rzeczpospolitej więzionych i mordowanych w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz. W takim dniu jak dzisiaj, nadzieja, że taka tragedia już nigdy się nie powtórzy wybrzmiała jeszcze silniej!