Konferencja "Transport kolejowy" 2022

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Konferencja "Transport kolejowy" 2022

W dniu 25 maja 2022r. odbyła się V edycja Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Technicznej „Transport Kolejowy 2022: Przeszłość-Teraźniejszość-Przyszłość. Konferencja zorganizowana była przez Urząd Transportu Kolejowego i miała miejsce w siedzibie tego Urzędu, w Warszawie. Wydarzenie to adresowane jest do uczniów, studentów oraz doktorantów zajmujących się szeroko rozumianą tematyką transportu kolejowego. Wśród uczestników konferencji była także grupa naszych uczniów z klasy 2TT: Adrian Ciećka, Kacper Drewniak, Krystian Firek, Remigiusz Palka, Patryk Socha, Mateusz Wanik. Miło nam również poinformować, że w Komitecie Naukowym tegorocznej konferencji zasiadała pani Dyrektor Ewa Bartosińska. Celem spotkania była popularyzacja wiedzy na temat kolei a także rozważania dotyczące jej historii i dalszego rozwoju. Prezentowane referaty były wyjątkową okazją do podzielenia się z uczestnikami wynikami własnych badań oraz pomysłów związanych z koleją. Referaty obejmowały trzy panele tematyczne: przeszłość, teraźniejszość, przyszłość. Uczestnicy konferencji wysłuchali 15 referatów w sesji plenarnej i plakatowej. Część historyczną ukazano w wystąpieniu poświęconym ruchowi kolejowemu oraz zabezpieczeniom na liniach lokalnych i kolejach dojazdowych dawnej PKP. Znaczna część referatów była związana z zagadnieniami ekologicznymi na kolei: panele fotowoltaiczne do zasilania wagonów pasażerskich, analiza ekonomiczna zastosowania tramwajów dwusystemowych czy użycie trakcji wodorowej jako napędu przyszłości. Prezes UTK dr inż. Ignacy Góra podsumowując konferencję stwierdził, że polska kolej potrzebuje młodych, kreatywnych i wykształconych fachowców a zakończony Europejski Rok Kolei posłużył zaprezentowaniu oferty jaką do młodych ludzi kieruje sektor kolejowy.