EuroSkills 2023 w Gdańsku

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> EuroSkills 2023 w Gdańsku

W dniach 5 – 9. 09.2023 uczniowie Technikum nr 5: Aleksander Krygier, Mateusz Pudło i Dawid Nowak oraz uczniowie Technikum nr 4: Aleksander Broda i Marcel Oliwa wraz z opiekunkami: panią Agnieszką Szewczyk i Krystyną Beńko, uczestniczyli jako obserwatorzy w największym w Europie wydarzeniu związanym z kształceniem zawodowym i doskonaleniem umiejętności EuroSkills 2023 w Gdańsku. Odbywający się co dwa lata i organizowany przez WorldSkills Europe wraz z 32 krajami członkowskimi, EuroSkills gromadzi setki młodych profesjonalistów z krajów całej Europy, którzy rywalizują o szansę zostania najlepszym w Europie w wybranej przez siebie umiejętności. EuroSkills Gdańsk 2023 powitało 600 wykwalifikowanych młodych profesjonalistów w wieku poniżej 25 lat z 32 krajów, którzy wzięli udział w konkursach i pokazach w 43 różnych umiejętnościach i zawodach. Zawodnicy EuroSkills reprezentują swoich rówieśników z kraju i są wybierani do rywalizacji w EuroSkills po wzięciu udziału w krajowych konkursach organizowanych w krajach członkowskich WorldSkills Europe. Podczas EuroSkills, zawodnicy muszą wykazać się umiejętnościami technicznymi zarówno indywidualnie jak i zbiorowo, aby wykonać konkretne zadania w swojej konkurencji. Zawodnicy EuroSkills mają za zadanie wykonać projekt testowy lub serię projektów w ściśle określonych ramach czasowych w ciągu trzech dni. Projekty wymagają złożonej wiedzy technicznej i umiejętności, których młodzi ludzie uczą się i opanowują w trakcie studiów i szkoleń w miejscu pracy. Ponad 600 zawodnikom na EuroSkills towarzyszy ponad 600 Ekspertów z przemysłu i sektora edukacji z całej Europy. Eksperci WorldSkills Europe są kluczową częścią ekosystemu EuroSkills. Każda z 43 konkurencji na EuroSkills wymaga dedykowanego zespołu ekspertów, kierowników warsztatów i wolontariuszy, aby rozgrywka mogła się odbyć. Eksperci WorldSkills Europe reprezentują swój kraj członkowski, dzieląc się swoim doświadczeniem w zakresie umiejętności, handlu lub technologii.