"Złoty pociąg" Kolei Śląskich

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> "Złoty pociąg" Kolei Śląskich

W dniu 30 listopada Koleje Śląskie uruchomiły nową trasę na Opolszczyznę. Wielu chętnych było zainteresowanych inauguracyjnym przejazdem, bardzo szybko rozeszło się sto darmowych biletów. Wśród szczęśliwców, którym udało się wsiąść do tego pociągu byli uczniowie naszej szkoły: Dorian Chrobot 3KT, Dawid Czyż 2KT i Mirek Filbier 2KT. Pociąg jest wyjątkowy, gdyż cały skład został pomalowany na złoto i ozdobiony patriotycznymi rysunkami stanowiącymi odniesienie do 100-lecia Powstań Śląskich. Nowa trasa otrzymała nazwę „Gdacjusz”. Jest to nawiązanie do postaci związanej z Kluczborkiem – do Adama Gdacjusza, którego nazywa się śląskim Mikołajem Rejem. Wspomniany pociąg Pesa EN76 nosi nazwę „Powstaniec Śląski.  Skład wyruszył w dniu 30 listopada na trasę z Katowic do Kluczborka, po drodze zatrzymując się m.in. w Lublińcu. Jest to pierwsze połączenie Kolei Śląskich do województwa opolskiego. Regularne połączenia na rasie Katowice-Kluczbork pojawią się razem z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy, czyli w dniu 15 grudnia. Podczas przejazdu na podróżnych czekały różnego rodzaju niespodzianki i atrakcje – była możliwość zwiedzenia kabiny maszynisty czy tez zrobienia sobie zdjęcia w kolejarskiej czapce. Podróż miała również charakter edukacyjny – podczas jazdy można było wysłuchać ciekawostek z historii linii kolejowej Kluczbork – Tarnowskie Góry. Inauguracyjny przejazd odbył się hucznie i radośnie- nie zabrakło ludowych strojów, orkiestry i lokalnych przysmaków.