Zagłebiowska Mediateka

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Zagłebiowska Mediateka

Zagłębiowska Mediateka 14 marca szeroko otworzyła drzwi przed uczniami klasy 4ST naszego Technikum. Wreszcie i my mogliśmy zobaczyć nową siedzibę Miejskiej Biblioteki w Sosnowcu. Młodzież zwiedziła obiekt, zapoznała się z jego szeroką ofertą edukacyjną i kulturalną, ale przede wszystkim wysłuchała bardzo ciekawego wykładu dr Magdaleny Boczkowskiej na temat będzińskich Żydów. Znaczną część swojej wypowiedzi Pani Boczkowska poświęciła historii Rutki Laskier. Tegoroczni maturzyści mieli w związku z tym możliwość przypomnienia sobie problematyki Holocaustu w kontekście regionalnym i indywidualnym. Dramatyczna historia życia młodej Żydówki z Będzina, niesamowita opowieść o odnalezieniu jej pamiętnika – autentycznego dokumentu tamtych czasów Zagłady – wywarły na naszych uczniach duże wrażenie. Podczas zajęć młodzież mogła posłuchać fragmentów dziennika Rutki, zapoznać się z dokumentami faktograficznymi z tych lat oraz  obejrzeć prezentację multimedialną.  Po zakończonym wykładzie przyszedł czas na zwiedzanie gmachu sosnowieckiej Mediateki.  Wnętrze na miarę XXI wieku urzeka swoją przestrzenią i nowoczesnym designem. Pani dr M. Boczkowska, która  oprowadzała naszą grupę, pokazała  młodzieży nowe wypożyczalnie, czytelnie, aulę, dział  zbiorów regionalnych.  Uczniowie dowiedzieli się o rodzajach zbiorów gromadzonych przez bibliotekę, gdzie wśród tysięcy książek znajdują się również audiobooki, gry planszowe i elektroniczne, multimedialne urządzenia i zabawki dla dzieci itp. Zwiedzający dowiedzieli się również o  rodzajach imprez promujących literaturę i czytelnictwo organizowanych przez Mediatekę. Bardzo dziękujemy wszystkim pracownikom Mediateki za życzliwe przyjęcie i sporą dawkę jakże potrzebnej przed maturą wiedzy.