X jubileuszowa PAROWOZJADA w Chabówce

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> X jubileuszowa PAROWOZJADA w Chabówce

W dniach 23-24.08.2014 r., w skansenie w Chabówce, odbył się X jubileuszowy pokaz parowozów i pociągów retro.

W  X  Parowozjadzie wziął udział dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego mieszczącego się przy ul. Kilińskiego 25 w Sosnowcu - mgr inż. Jacek Górski.

Dyrektorowi towarzyszyli  zainteresowani  koleją uczniowie Technikum nr 4 Transportowego. To właśnie ze skansenu w  Chabówce przetransportowany został w 2012 r. parowóz  typu  Ty51-133, który obecnie stoi na terenie Technikum nr 4,wchodzącego  w skład CKZiU. Jest on dużą  atrakcją dla mieszkańców miasta i regionu.

W  bieżącym roku w X Parowozjadzie  wzięło  udział osiem parowozów:

• parowozy Ol12-7, Ty42-107, TKh49-1, lok. spalinowa SP42-260 i wagon motorowy SN61-168  stanowiące stałą ekspozycję Skansenu,
  • dwa parowozy zagraniczne: z Czech 477.043 i Słowacji 477.013,
  • parowóz typu Ty42-24 przywieziony ze Skansenu w Pyskowicach,
  • parowóz typu TKt48-18 z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa z  Jaworzyny Śląskiej

Miłośnicy kolei mogli podziwiać największą i najbardziej różnorodną kolekcję zabytkowego taboru w Polsce. Oprócz pokazu parowozów, w niedzielę na terenie Skansenu Taboru Kolejowego  w Chabówce, odbyły się zawody drużyn parowozowych. Również w  niedzielę, na terenie Skansenu dodatkową atrakcją była możliwość  odbycia  przejażdżki w kabinie parowozu. Cały dzień kursowały ogólnodostępne pociągi retro na trasie Chabówka - Mszana Dolna - Chabówka. Skansen to prawdziwa kopalnia wiedzy na temat kolejnictwa. Organizatorzy X Parowozjady  po raz kolejny udowodnili, że tematyka związana z „ dawną „ koleją cieszy się dużym zainteresowaniem. Z radością zaprosili uczestników i gości do udziału w kolejnej edycji imprezy.