Wykład z fizyki

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Wykład z fizyki

W dniu 14 lutego siedmioosobowa grupa uczniów klas pierwszych i czwartych pod opieką Pani Barbary Rojek wzięła udział w pokazie doświadczeń z elektromagnetyzmu. Doświadczenia połączone z wykładem zostały zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Fizyczne Oddział Gliwicki oraz Instytut Fizyki - Centrum Naukowo Dydaktyczne Politechniki Śląskiej. Zajęcia odbyły się w Centrum Nowych Technologii  Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Niewątpliwą atrakcją poza doświadczeniami była możliwość przyjrzenia się wahadłu Foucaulta będącemu  doświadczalnym dowodem na ruch obrotowy Ziemi. Uznawane jest za jeden z dziesięciu najpiękniejszych eksperymentów fizyki na świecie. Jego twórcą jest francuski fizyk i wynalazca Jean Bernard Leon Foucault. Wahadło Foucaulta zostało uruchomione w Centrum Nowych Technologii 26 września 2014 r. Długość wahadła wynosi 22m, masa to 55kg, okres wahań to 9,4s, a zmiana płaszczyzny drgań o 360 stopni trwa 31h i 6,6min.

Zdjęcia pochodzą ze strony Centrum Nowych Technologii.