Uczniowie Technikum nr 4 gośćmi XXXI Osobliwości Świata Fizyki

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Uczniowie Technikum nr 4 gośćmi XXXI Osobliwości Świata Fizyki

16 września uczniowie naszej szkoły, realizujący program fizyki w zakresie rozszerzonym, wzięli udział w XXXI Osobliwościach Świata Fizyki, organizowanych przez Pracownię Dydaktyki Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Interesujące były już same tytuły wykładów połączonych z pokazami: „Piękno nano i mikroświata”, „Cząsteczki na luzie” oraz „Na tropie światła”. W czasie spotkania można było zobaczyć, jakie zjawiska i prawa światła nanocząsteczek wykorzystuje w swoich dziełach przyroda od milionów lat – między innymi młodzież dowiedziała się, jak powstają barwy i wzory na skrzydłach motyla. Poznała też warunki pływania statków, żaglówek, latania samolotów i balonów. Podążyła tropem światła będącego z jednej strony nośnikiem życiodajnej energii, a z drugiej – nośnikiem niezbędnej do życia informacji o otoczeniu. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć to, co normalnie nie jest widoczne. Przekonali się, że nawet najprostsze zjawiska spotykane w tym świecie są bardziej niż fascynujące. Organizatorem wyjazdu była nauczycielka fizyki w CKZiU pani Barbara Hlawska-Rojek.