Śniadanie prasowe Prezydenta Sosnowca w Technikum nr 4

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Śniadanie prasowe Prezydenta Sosnowca w Technikum nr 4

Dnia 14 czerwca 2021 r. odbyło się w naszej szkole śniadanie prasowe z udziałem Prezydenta Miasta Sosnowca Pana Arkadiusza Chęcińskiego. W jego trakcie dokonano prezentacji i uroczystego otwarcia nowego budynku szkolnego, powstałego przy ulicy Kilińskiego 31.

Przedsięwzięcie, którego wartość przekroczyła 7 mln złotych, zostało zrealizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) dla osi priorytetowej: XII. Infrastruktura edukacyjna dla działania: 12.2. Infrastruktura kształcenia zawodowego dla poddziałania: 12.2.1. Infrastruktura kształcenia zawodowego – ZIT.

Dzięki projektowi inwestycyjnemu Miasta Sosnowiec pod nazwą: Rozbudowa i przebudowa budynku szkoły CKZiU przy ulicy Kilińskiego 31 wybudowano gmach, w którym znalazły się w pełni wyposażone nowoczesne pracownie zawodowe:

• pracownia obsługi w portach i terminalach
  • pracownia gospodarki materiałowej
  • pracownia sterowania ruchem kolejowym/ pracownia dróg i taboru kolejowego
  • pracownia fotowoltaiczna
  • pracownia projektowania technologii mechanicznej/ pracownia systemów energetyki odnawialnej/ Pracownia budownictwa pasywnego.

Oprócz pracowni zawodowych w budynku znalazły się także szatnia oraz przestrzeń kuchenna. Ponadto inwestycja została przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Największe wrażenie na oglądających zrobiła sala obsługi portów i terminali, ponieważ do złudzenia przypomina ona terminal lotniczy. Swą atrakcyjność zawdzięcza przede wszystkim wyposażeniu, w skład którego wchodzą m.in.  specjalistyczne urządzenia do prześwietlania bagażu podręcznego i rejestrowanego, bramka do wykrywania metali, przenośnik taśmowy w kształcie elipsy wraz z wagą bagażową, a także skanery oraz ręczne wykrywacze metali. Ponadto na terminalu wydzielone zostały miejsca na punkty informacyjne, strefę odprawy -check-in oraz strefę kontroli bezpieczeństwa. Nasi uczniowie będą więc mogli uczyć się tutaj  nie tylko skomplikowanych procedur, ale także funkcjonowania urządzeń stosowanych na prawdziwych lotniskach. Możliwość przećwiczenia czynności, od momentu przyjścia pasażera do budynku portu lotniczego, aż po jego wejście na pokład samolotu, wydaje się bezcenna.

Poza salą obsługi portów i terminali w nowym budynku znalazły się inne nowoczesne pracownie. Uczniowie CKZiU przy ulicy Kilińskiego 25 będą mogli korzystać z nowych stanowisk komputerowych. makiety sterowania ruchem pociągów, mini centrum logistyczno-spedycyjnego wyposażonego m.in. w terminal kodów kreskowych wraz z drukarką kodów kreskowych, system współpracujący z bramką RFID – systemem identyfikacji radiowej, przemysłowych regałów magazynowych oraz środków transportu magazynowego, włącznie z akumulatorowym wózkiem widłowym i przyczepką. Ciekawie prezentuje się też sala ze sprzętami do energetyki odnawialnej, w której znajdują się zabudowy fotowoltaiczne, zestawy do spawania elektrycznego czy kocioł opalany biomasą.

Prace nad rozbudową budynku przy ul. Kilińskiego 31 nie przebiegały bezproblemowo, o czym informował między innymi zastępca Prezydenta Miasta Sosnowca pan Jeremiasz Świerzawski. Konieczność zmiany wykonawcy, a tym samym rozpisania nowego przetargu nieco opóźniła oddanie budynku do użytku. Tym bardziej cieszymy się, że od nowego roku szkolnego młodzież będzie mogła w pełni skorzystać ze specjalistycznego sprzętu umieszczonego w nowoczesnych przestronnych wnętrzach.

Zarówno Prezydent Miasta Sosnowca pan Arkadiusz Chęciński, jak i Dyrektor CKZiU przy ulicy Kilińskiego 25 Pan Jacek Górski wyrazili ogromną radość z zakończenia inwestycji i tym samym otwarcia kolejnej drogi do nowoczesnego kształcenia zawodowego młodzieży naszego regionu. Mamy nadzieję, że nowy standard szkolenia zawodowego wpłynie nie tylko na atrakcyjność oferty kształcenia CKZiU, ale przede wszystkim przyczyni się do zwiększenia zainteresowania kształceniem zawodowym w ogóle.

Media o projekcie: