Obchody Roku Norwidowskiego

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Obchody Roku Norwidowskiego

W tym roku, dokładnie 24 września, upłynęło 200 lat od narodzin Cypriana Kamila Norwida. Z tej okazji Sejm RP ogłosił rok 2021 rokiem romantycznego poety. Społeczność Technikum nr 4 włączyła się w te obchody, organizując Szkolny Konkurs na Pracę Plastyczną, będącą ilustracją wybranego wiersza poety. Ponadto 10 listopada, w przededniu 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przypomnieliśmy sylwetkę autora słynnej frazy Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek, przygotowując czasową wystawę poświęconą twórcy „Promethidiona”.
Zwany „czwartym wieszczem” Norwid był artystą wielowymiarowym; dramatopisarzem, prozaikiem, eseistą, grafikiem, malarzem, rzeźbiarzem i filozofem. Przeważającą część życia spędził na emigracji, by ostatecznie osiąść w stolicy Francji, gdzie żył w biedzie, utrzymując się z dorywczych prac. Zmarł opuszczony i zapomniany w Domu św. Kazimierza w Ivry pod Paryżem. Nowatorski w formie swoich dzieł, odważny w głoszeniu poglądów społecznych, uważny obserwator i krytyk życia politycznego patriotyzm uznawał za wartość niepodważalną i najwyższą.