Międzynarodowy Dzień Matematyki

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Międzynarodowy Dzień Matematyki

Dzień 14 marca to nie tylko święto liczby Pi, w tym dniu obchodzony jest również Międzynarodowy Dzień Matematyki, proklamowany w 2019 roku przez UNESCO. Głównym celem aktywnego świętowania 14 marca Dnia Liczby Pi jest promocja nauk matematyczno-przyrodniczych oraz ścisłych i technicznych.  Z tej okazji nasi uczniowie wzięli udział w tym wyjątkowym wydarzeniu zorganizowanym na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Młodzież uczestniczyła w czterech wykładach, brała udział w warsztatach, konkursach i  pokazach przygotowanych przez Pałac Młodzieży w Katowicach „Zobaczyć niewidzialne”. Podczas wykładów uczniowie usłyszeli odpowiedzi na nurtujące pytania: czy zawsze 2+2=4  oraz dlaczego nie można dzielić przez 0? Ciekawie zatytułowana prelekcja ,,O porządkach w matematyce, sprzątaniu oceanów i wyższości marchewki nad schabowym” pozwalała na zastanowienie się nad problemami:  czy zawsze można zrobić porządek? czy każdy bałagan można uporządkować? Na podstawie zadania o sadzeniu drzew w lesie uczniowie dowiedzieli się co oznacza pojęcie: równanie diofantyczne i jakie są sposoby jego rozwiązania. Kolejny referat dotyczył zagadnienia wyznaczania odległości w algebrze poprzez liczby pierwsze. Te niejednokrotnie trudne zagadnienia, prezentowane były w uproszczonej i atrakcyjnej formie, co pozwalało rozbudzić ciekawość i zainteresowanie poruszanymi problemami.