"Ludzie ludziom zgotowali ten los" - KL Auschwitz-Birkenau

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> "Ludzie ludziom zgotowali ten los" - KL Auschwitz-Birkenau

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau to miejsce szczególne na mapie naszego kraju, wciąż, mimo upływu lat, porażające ogromem cierpienia i siłą bestialstwa. Przekonali się o tym uczniowie klas drugich i trzecich naszego Technikum, którzy 31 maja przemierzyli drogę, tak dobrze znaną tysiącom przerażonych i bezbronnych ofiar nazizmu.
Najpierw młodzież zwiedziła obóz macierzysty Auschwitz I. Piętrzące się tam stosy walizek, ogromne ilości włosów, butów… zapewne na zawsze zapiszą się w ich pamięci. Później Birkenau, gdzie ogromne i pozornie pozbawione znamion tragizmu przestrzenie, szybko zapełniały się obrazami utrwalonymi przez uruchomioną wcześniej wyobraźnię.
W ramach pobytu studyjnego uczniowie uczestniczyli też w zajęciach warsztatowych pod nazwą „Historia zapisana w przedmiocie”. Śledzenie dziejów konkretnych osób i należących do nich rzeczy zmieniło perspektywę spojrzenia na tragedię, uwydatniło jej indywidualny wymiar i pogłębiło dramatyzm.
Za nami bardzo trudna, ale jakże potrzebna lekcja historii.