"Handel ludźmi"- tematem profilaktycznego spotkania z młodzieżą

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> "Handel ludźmi"- tematem profilaktycznego spotkania z młodzieżą

Handel ludźmi uznawany jest za współczesną formę niewolnictwa.To przestępstwo polegające na odebraniu wolności tym, którzy padają  jego ofiarą i wykorzystaniu ich w celu osiągnięcia korzyści. W związku ze zbliżającymi się wakacjami, w dniu 29 maja w naszej szkole odbyła się prelekcja poświęcona tej tematyce. O tym jak nie wpaść w pułapkę przestępców i uniknąć tego procederu opowiadał podczas spotkania z uczniami naszej szkoły funkcjonariusz Straży Granicznej mł. chor Radosław Matyjasik z placówki SG  w Porcie Lotniczym Katowice Pyrzowice. W prelekcji udział wzięli  uczniowie klas drugich i trzecich kształcący się w zawodach:  technik spedytor, technik eksploatacji portów i terminali oraz technik lotniskowych służb operacyjnych. Nasz gość przedstawił młodzieży kilka przypadków związanych z handlem ludźmi. Dzięki temu uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jakie zachowania mogą świadczyć o procederze związanym z tym zjawiskiem oraz przekonać się jak ważna jest postawa i pomoc świadków.  Na zetknięcie się z grupami przestępczymi trudniącymi się handlem ludźmi narażone są szczególnie osoby planujące wyjazd za granicę w poszukiwaniu pracy i lepszego życia ale również młodzi ludzie wyjeżdżający na wakacyjny wypoczynek. Nasz gość udzielił młodzieży wskazówek, jak przygotować się do tego typu wyjazdów oraz co zrobić, by nie stać się ofiarą handlu ludźmi i gdzie szukać potrzebnej pomocy.