Dzień Autorów Europejskich

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Dzień Autorów Europejskich

Komisja Europejska ogłosiła nową inicjatywę, jaką jest Dzień Autorów Europejskich. Będzie on obchodzony co roku w ostatni poniedziałek marca. Głównym celem akcji jest promowanie czytelnictwa wśród młodzieży. W dniu 27 marca społeczność naszego Technikum znalazła się w gronie blisko tysiąca szkół z całej Europy, które przyłączyły się do tego projektu, czytając na głos dzieła europejskich autorów. Przedsięwzięcie ma za zadanie ukazać literaturę jako sposób na zapoznanie się młodych ludzi z bogactwem kultury europejskiej oraz przyczyniać się do ich wyposażenia w zestaw umiejętności, potrzebnych do stawienia czoła osobistym i społecznym wyzwaniom współczesnej Europy.
W naszej szkole w spotkaniu z okazji Dnia Autorów Europejskich licznie uczestniczyli uczniowie z pięciu klas. Uroczystość zainaugurowała pani Dyrektor Ewa Bartosińska, która przybliżyła zebranym genezę i istotę inicjatywy Komisji Europejskiej.  W zagadnienie dotyczące czytelnictwa młodzieży wprowadził zebranych nasz gość dr Maciej Paluch, wykładowca Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu oraz Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach. W swoim wystąpieniu nasz prelegent omówił najważniejsze funkcje ludzkiego mózgu, wyjaśnił też, jak proces czytania wpływa na jego pracę oraz przedstawił korzyści płynące z czytania. W drugiej części spotkania młodzież wysłuchała wybranych fragmentów książek w interpretacji uczniów i nauczycieli. Czytaliśmy głośno teksty z zakresu psychologii i rozwoju osobistego, które są szczególnie istotne dla ludzi młodych, wchodzących dopiero w dorosłe życie. Próbowaliśmy uświadomić sobie wagę czytania, które może pomóc podejmować ważne życiowe decyzje zarówno w wymiarze indywidualnym jak i społecznym. Mamy nadzieję, że coroczne obchody Dnia Autorów Europejskich pozwolą w przyszłości poznać różnorodność i bogactwo literatury naszego kontynentu. Kolejne spotkanie już za rok!