CTL Logistic nawiązuje współpracę z CKZiU.

Strona główna >> Node >> CTL Logistic nawiązuje współpracę z CKZiU.

 

Sosnowiec, dnia 23 czerwca 2021 roku

Informacja prasowa

Będziemy wspierać kształcenie kolejowe młodzieży  –
CTL Logistics nawiązuje współpracę z Centrum Kształcenia Zawodowego  i Ustawicznego w Sosnowcu, ul. Kilińskiego 25

 

23 czerwca, CTL Logistics oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu przy ul. Kilińskiego 25 podpisały list intencyjny, dzięki któremu przewoźnik włącza się w proces kształcenia kadr dla kolei. Celem współpracy jest podjęcie wielotorowych i długoterminowych działań na rzecz kształcenia wysokospecjalizowanej kadry pod potrzeby rynku kolejowego. Ze strony CTL Logistics list podpisał Andrzej Pawłowski – Członek Zarządu ds. Operacji, natomiast CKZiU w Sosnowcu, ul. Kilińskiego 25 reprezentował Jacek Górski – Dyrektor CKZiU.

 

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, ul. Kilińskiego 25 to placówka, która ma wieloletnie doświadczenie w zakresie szeroko rozumianego kształcenia zawodowego. Wchodzące w jego skład Technikum nr 4 Transportowe w tym roku obchodzić będzie Jubileusz 70-lecia swojej  działalności. Początki kształcenia przyszłych kolejarzy sięgają roku 1951, kiedy powstało Technikum Ekonomiczno-Kolejowe Ministerstwa Kolei. W 1994 roku nazwę szkoły zmieniono na Zespół Szkół Kolejowych, w 2002 roku na Zespół Szkół Technicznych i Licealnych. W 2013 roku  Technikum weszło w skład Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, ul. Kilińskiego 25.

                                                                                                                                                                           

Na mocy podpisanego porozumienia CKZiU wytypuje między innymi klasy lub grupy uczniów dla potrzeb kształcenia w tematyce związanej ze specyfiką działalności CTL Logistics. W ramach współpracy ze szkołą, CTL Logistics umożliwi organizację zajęć, staży, szkoleń branżowych, praktyk oraz wizyt studyjnych rozwijających umiejętności zarówno dla uczniów jak i nauczycieli CKZiU w Sosnowcu. CTL Logistics w ramach swoich możliwości dostarczy także CKZiU w Sosnowcu nieodpłatnie materiały, urządzenia wraz z dokumentacją techniczną służące podnoszeniu jakości kształcenia zawodowego w Centrum.

Andrzej Pawłowski, Członek Zarządu ds. Operacji CTL Logistics: Edukacyjny szlak przecieraliśmy dość nietypowo, bo od Berlina i naszej Spółki CTL Logistics Gmbh. Od dwóch lat realizujemy w Niemczech program współpracy ze szkołą zawodową w Berlinie. W ramach tego programu zatrudniamy uczniów, którzy mają zapewnioną umowę o pracę, realizują program praktyk, a jednocześnie uczęszczają do szkoły. Każdy tydzień nauki,  to połączenie trzech dni praktyki w CTL Logistics Gmbh oraz dwóch dni teorii w szkole. Tematy teorii i praktyki są, w ramach tzw. współpracy partnerstwa socjalnego pomiędzy pracodawcą a publiczną szkołą zawodową tak skonfigurowane, aby się uzupełniały i stanowiły jak najlepsze połączenie wiedzy i  doświadczenia. Teraz przyszedł czas na Sosnowiec.  

Zarówno projekt realizowany w Berlinie jak i obecny w Sosnowcu doskonale wpisują się w realizowaną przez Spółkę politykę firmy odpowiedzialnej społecznie, która oprócz swoich zadań biznesowych wspiera rozwój młodzieży, dba o edukację przyszłych zawodowych kadr, także z myślą o CTL Logistics.  Nasi praktykanci w Niemczech nieprzypadkowo pochodzą z  regionu przygranicznego oraz środowiska polskojęzycznego Berlina, aby już na wstępie dysponowali umiejętnościami podstawowymi, czyli dwujęzycznością, gdyż taka jest potrzeba  w Spółce operującej w Niemczech, Polsce i całej Europie. W Polsce skupiamy się na Sosnowcu, bo tutaj mamy odpowiednie zaplecze sprzętowe jak i kadrowe, aby młodzież mogła się kształcić i w praktyce poznać specyfikę pracy na kolei – dodaje Andrzej Pawłowski.

 

List intencyjny pomiędzy CTL Logistics a Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu ul. Kilińskiego 25, to deklaracja podjęcia wspólnych działań, pierwszy krok do współpracy w zakresie praktycznego kształcenia uczniów w zawodach związanych z kolejnictwem, w tym m.in. odbywania praktyk zawodowych czy staży. Spółka widzi także możliwość sukcesywnego poszerzania zakresu wspólnych projektów, w tym o patronat klas czy stypendia dla tych najbardziej zaangażowanych, ambitnych uczniów.

Spółka, równolegle z podpisaniem Listu intencyjnego zrobiła już krok naprzód,  zawierając umowę na staż wakacyjny młodzieży - uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, ul. Kilińskiego 25. W lipcu i sierpniu siedmioro młodych ludzi spędzi w siedzibie spółki w Sosnowcu 150 godzin, zapoznając się m.in. z funkcjonowaniem działu organizacji i planowania przewozów, obszaru dyspozytury, utrzymania wagonów i lokomotyw, bezpieczeństwa, trakcji, a także w dziale naprawy pojazdów i infrastrukturze kolejowej. Tak szeroki zakres stażu pozwoli uczniom poznać możliwe do wyboru w przyszłości drogi zawodowe i ukierunkować swoje preferencje i priorytety.

Jacek Górski, Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, ul. Kilińskiego 25: Nasza szkoła jest jedną z największych placówek oświatowych w Polsce. Możemy się pochwalić nowoczesną bazą dydaktyczną i wykwalifikowaną kadrą specjalistów wielu branż. Dbałość o jakość kształcenia jest naszym priorytetem. Jesteśmy otwarci na współpracę, o czym świadczą liczne umowy podpisane przez nas z przedstawicielami wyższych uczelni regionu i wieloma pracodawcami. Nasi uczniowie korzystają ze stypendiów, uczestniczą w praktykach zawodowych, programach staży. Zależy nam na stworzeniu młodym ludziom optymalnych warunków do nauki, w czym pomaga nam realizacja licznych projektów. To między innymi dzięki takim działaniom możemy efektywnie  zwiększać różnorodne kompetencje naszych uczniów, a tym samym podnosić ich atrakcyjność na rynku pracy. Możemy również w sposób ciągły dbać o najnowsze wyposażenie  pracowni zawodowych. Obecnie realizujemy projekt „Kompetencje zawodowe kluczem do sukcesu” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Realizacja wspomnianego projektu zakończy się w październiku 2022 roku, przeznaczony jest on dla 450 uczniów naszego Centrum.  Jego celem oprócz poprawy jakości kształcenia w CKZiU  oraz ulepszenia oferty kształcenia zawodowego,  jest także podniesienie umiejętności i kwalifikacji zawodowych uczniów.  Realizacja działań projektowych pozwoli na wzmocnienie zdolności uczniów do zatrudnienia. Cele te osiągnięte zostaną  przez  organizację kursów i szkoleń dostosowanych do aktualnych potrzeb rynku pracy. Poprzez dostosowanie sal i doposażenie pracowni zawodowych w sprzęt i materiały dydaktyczne nastąpi uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej placówki.

 

Podpisanie umowy z firmą CTL Logistics jest kolejnym ważnym krokiem na drodze do podnoszenia jakości kształcenia zawodowego w naszym Centrum. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nowoczesna i skuteczna nauka zawodu nie powinna ograniczać się wyłącznie do murów szkoły, ale musi być realizowana w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, co z pewnością gwarantuje dzisiejsza umowa.

 

***

Kontakt dla mediów:

Monika Mikon - Rzecznik Prasowy CTL Logistics

Mobile. +48 608 285 004

monika.mikon@ctl.pl

www.ctl.pl

 

CKZiU – kontakt do mediów

Bożena Lasota

b.lasota@onet.eu

 

***

O CTL Logistics:

Grupa CTL Logistics jest międzynarodowym koncernem logistycznym działającym od 1992 roku na rynku polskim i w krajach europejskich. Klientom oferuje kompletny produkt logistyczny obejmujący transport kolejowy towarów masowych (tj. węgiel, koks, kruszywa, złom i inne), kontenerów, paliw i chemii, dzierżawę wagonów oraz obsługę bocznic. Oferta obejmuje towarowy krajowy transport kolejowy, przewozy intermodalne, transgraniczne, usługi przeładunkowe, obsługę i utrzymanie taboru, infrastruktury kolejowej oraz usługi na terminalach przeładunkowych.

 

Spółka realizuje kolejowe operacje transgraniczne korzystając z potencjału spółek zależnych CTL Logistics tj. CTL Północ (Gdynia), CTL Logistics GmbH (Berlin) oraz CTL Logistics SRO (Ostrawa). Rozwija swoje usługi zarówno na linii Wschód - Zachód, jak i Północ – Południe. Odbierane na granicy wschodniej towary transportuje przez Polskę do Niemiec i dalej do Niderlandów i Francji. Z polskich portów i zakładów produkcyjnych przewozi towary na Południe Europy również  do Rumunii, Bułgarii, Serbii czy Kosowa.

 

CTL posiada umowy o współpracy w zakresie wykonywania przewozów na granicy wschodniej z kolejami białoruskimi, rosyjskimi i ukraińskimi. Realizując operacje na wschodnich przejściach aktywnie uczestniczy w projekcie Nowego Jedwabnego Szlaku a posiadając własną Spółkę w porcie w Gdyni wpisuje się w koncepcję logistyczną opartą o transport morski i kolejowy, gdzie trasy morska i lądowa wzajemnie się uzupełniają. W segmencie intermodalnym CTL Logistics współpracuje z armatorami morskimi, spedytorami, operatorami intermodalnymi oraz finalnymi Klientami w przypadku przewozów pełnych składów kolejowych.

 

W ramach Grupy CTL Logistics pracuje około 1000 specjalistów z których kilkuset pełni codzienną służbę na torach. Spółka w rankingu Poland’s Best Employers 2021 Magazynu Forbes zajęła 2 miejscu w kategorii Transport i Logistyka a 26 pozycję w zestawieniu ogółem zawierającym 300 polskich przedsiębiorstw. Spółka dba o codzienny rozwój własnych kadr w oparciu o  Ośrodek Kształcenia i Doskonalenia Maszynistów Grupy CTL. Ośrodek świadczy także usługi na zewnątrz włączając się aktywnie w system kształcenia i doskonalenia kadr dla kolei.

 

O Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu przy ulicy Kilińskiego 25:

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w  Sosnowcu przy ulicy Kilińskiego 25 to placówka, która ma wieloletnie doświadczenie w zakresie kształcenia zawodowego. Funkcjonujące w ramach CKZiU Technikum nr 4 Transportowe kształci nieprzerwanie kadry na potrzeby kolei oraz szeroko rozumianego transportu od lat 50-tych XX wieku.

W poprzednich latach szkoła oferowała takie kierunki kształcenia jak: ruch i przewozy kolejowe; ekonomika i organizacja transportu kolejowego; drogi i mosty kolejowe; automatyka sterowania ruchem kolejowym i prowadziła bardzo ożywioną współpracę ze szkołami kolejowymi rozsianymi po całej Polsce.

Technikum nr 4 Transportowe od lat mieści się w tym samym budynku przy ulicy Kilińskiego 31. Na różnych kierunkach w bieżącym roku szkolnym kształci się ponad 500 uczniów. Wiodącym zawodem pozostaje niezmiennie technik transportu kolejowego. Trafiają tutaj prawdziwi pasjonaci kolejnictwa, uczniowie, którzy w swoich rodzinach kultywują tradycje kolejarskie. We wrześniu 2012 roku na torze przy budynku szkoły stanął parowóz TY51-133, będący darem jednej z firm kolejowych dla mieszkańców Sosnowca. Władze miasta uroczyście przekazały opiekę nad parowozem uczniom klas kolejowych, którzy wykonują drobne prace konserwatorskie, poznając jednocześnie w ten sposób tajniki zawodu.

Efektem pracy uczniów jest między innymi symulator lokomotywy elektrycznej EU07, który własnoręcznie zbudowali. W 2018 roku symulator, dzięki finansowemu wsparciu ze środków Unii Europejskiej, w ramach projektu „Inwestujemy w naukę!”, symulator został zmodernizowany. Dbałość o prawidłowość jego funkcjonowania, estetykę i unowocześnienie również jest troską młodych pasjonatów.

Obecnie Technikum nr 4 Transportowe w Sosnowcu kształci również w zawodach technik eksploatacji portów i terminali, technik spedytor, technik mechanik lotniczy, technik lotniskowych służb operacyjnych. Ostatnio baza dydaktyczna poszerzyła się o nowy budynek, który powstał dzięki projektowi realizowanemu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Realizacja odbyła się w ramach projektu inwestycyjnego Miasta Sosnowiec pod nazwą: Rozbudowa i przebudowa budynku szkoły CKZiU przy ulicy Kilińskiego 31. W nowych pomieszczeniach znalazły się w pełni wyposażone nowoczesne pracownie zawodowe:

  • pracownia obsługi w portach i terminalach
  • pracownia gospodarki materiałowej
  • pracownia sterowania ruchem kolejowym/ pracownia dróg i taboru kolejowego
  • pracownia fotowoltaiczna
  • pracownia projektowania technologii mechanicznej/ pracownia systemów energetyki odnawialnej/ Pracownia budownictwa pasywnego.

Nauka w Technikum nr 4 Transportowym opiera się na umiejętnym łączeniu kształcenia zawodowego i praktycznego, na właściwym przygotowaniu uczniów do egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe oraz efektywnym wykorzystaniu nabytej wiedzy w dalszej nauce, pracy czy prowadzeniu działalności gospodarczej.

A wszystko to odbywa się w nowoczesnych, dobrze wyposażonych salach lekcyjnych, w atmosferze pełnej życzliwości, przy dużym zaangażowaniu  kadry kierowniczej i pedagogicznej.

 

 

Galeria zdjęć: