Wykład „Wojskowe systemy awioniczne"

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Wykład „Wojskowe systemy awioniczne"

10 listopada uczniowie z drugiej klasy technik lotniskowych służb operacyjnych uczestniczyli w wykładach zorganizowanych w bytomskim Technikum nr 4. Wykłady prowadzili oficerowie z 1 Regionalnego Ośrodka Dowodzenia i Naprowadzania z wykładami „Wojskowe systemy awioniczne”. Jako pierwszy wystąpił mjr nawig. Michał Wasiak z wykładem „Lotnicze systemy nawigacyjne”. Następnie por. nawig. Katarzyna Kozieł z wykładem „Radary”, podczas, którego zapoznała uczestników z zasadą działania i budową radarów. Kolejnym prelegentem był kpt. nawig.  Marcin Tarkowski z wykładem historycznym na temat patriotyzmu w świetle bitwy pod Kockiem – ostatniej bitwy kampanii wrześniowej z 1939 r. Pełna aula uczestników świadczyła o zainteresowaniu wykładami. Brali w nich udział uczniowie kształcący się w zawodach  technik awionik, technik lotniskowych służb operacyjnych oraz technik eksploatacji portów i terminali. W drodze powrotnej zwiedzaliśmy centrum Bytomia.

1.Regionalny Ośrodek Dowodzenia i Naprowadzania (RODN) funkcjonuje od dnia 1 stycznia 2014 roku, został sformowany na bazie 32.Ośrodka Dowodzenia i Naprowadzania. 1.RODN stacjonuje w Krakowie. Do zadań jednostki należy przetwarzanie informacji radiolokacyjnych, nadzorowanie przestrzeni powietrznej w wyznaczonym sektorze oraz dowodzenie operacyjne w danym sektorze odpowiedzialności oraz raportowanie do organu nadrzędnego jakim jest COP-DKP. 1.RODN jest włączony do systemu NATO-wskich CRC (Control and Reporting Center).