Wycieczka do Muzeum "Sztygarka"

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Wycieczka do Muzeum "Sztygarka"

W dniu 30 października uczniowie klas pierwszych Technikum nr 4, pragnący poszerzyć swoją wiedzę z zakresu kopalnych źródeł energii,  wybrali się na wycieczkę do Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej. Podczas zwiedzania, uczniowie mieli okazję obejrzeć między innymi okazy minerałów i różnych odmian węgla od torfu aż po antracyt. Przed oczami młodzieży roztaczał się widok roślin sprzed milionów lat, kiedy to zachodziły intensywne procesy węglotwórcze na terenie półkuli północnej. Uczniowie podziwiali również materiały archeologiczne, które  związane były z działającą tu wczesnośredniowieczną osadą produkcyjną, zajmującą się wytopem ołowiu i srebra. W programie wycieczki  było także zwiedzanie kopalni ćwiczebnej. Lekcja w kopalni była doskonałą okazją do zapoznania się z metodami wydobywania węgla od najstarszych aż po współczesne. Uczniowie dowiedzieli się, jakie zwyczaje panowały  wśród górników a także usłyszeli o historii św. Barbary – ich patronki.  Przed zwiedzaniem samej kopalni  nasi uczniowie zostali zaproszeni do specjalnego autobusu, w którym wyświetlany był film o początkach i historii Dąbrowy Górniczej. Podczas wycieczki opiekę nad  uczniami sprawowały:  prof. Justyna Nowak i prof. Joanna Cieślik-Krążek.