Prezentacja nowych trolejbusów w Tychach

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Prezentacja nowych trolejbusów w Tychach

W dniu 12.01.2019 w Tychach, na Placu Baczyńskiego, odbyła się prezentacja nowego taboru wraz z pojazdem technicznym zakupionego w ostatnim czasie przez Tyskie Linie Trolejbusowe. W wydarzeniu tym uczestniczyli nasi uczniowie: Mateusz Hołdowicz, Tymoteusz Muszala z klasy 4KT oraz Filip Kopczyński z klasy 2KT.  Zaprezentowane zostały dwa trolejbusy marki Solaris Trollino 12 IV czwartej generacji oraz specjalny pojazd techniczny marki MAN TGM 18.250 do obsługi sieci trakcyjnej. Głównym celem tego spotkania było pokazanie mieszkańcom Tychów i całej aglomeracji najnowszych nabytków TLT. Do końca tego miesiąca do Tychów powinien dotrzeć również trzeci trolejbus. Zakup trolejbusów jest w części sfinansowany ze środków unijnych z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 (75%).  Każdy z zakupionych trolejbusów  kosztował ponad 1 mln 850 tys. złotych (netto). W obecności najnowszych nabytków pokazano „Jasia" Solarisa Trollino 12 T z 2002r., który przed prezentacją przeszedł lekki  lifting.  „ Jaś ’’ był pierwszym niskopodłogowym trolejbusem w Tychach, który pojawił się w 2002 roku,  jest to zarazem jego ostatni rok w TLT, jednak jego dalsze losy nie są jeszcze znane. Obok nowego wozu technicznego Man-a pojawił się także Star 200K,  który od ponad 26 lat służy Tyskim Liniom Trolejbusowym do obsługi sieci trakcyjnej.  Podczas prezentacji można było zobaczyć jak TLT zmieniają  swoje zaplecze taborowe na przełomie kilkunastu lat. TLT zorganizowało także dwa przejazdy specjalne dla zwiedzających nowe pojazdy. Nowe tyskie trolejbusy to zarazem najnowocześniejszy tabor w Polsce: Solarisy Trollino 12 czwartej generacji, mają 12 metrów długości, są w pełni niskopodłogowe, przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także w pełni klimatyzowane. Są one również wyposażone w system informacji pasażerskiej firmy SIMS. Każdy z nowych  trolejbusów będzie mógł przejechać aż 30 km bez podłączenia do sieci trakcyjnej, dzięki specjalnym bateriom litowo-tytanowym. Zakup takiego taboru jest zapowiedzią wprowadzenia nowej linii G Trolejbusowej z wykorzystaniem tych pojazdów. Po dostarczeniu trzeciego pojazdu przez Solarisa, tyski przewoźnik będzie dysponował  łącznie 24 trolejbusami.

Autorami zdjęć są: Mateusz Hołdowicz 4KT i Filip Kopczyński 2KT.