Październik 2017

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Październik 2017

Październik 2017

Realizacja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w październiku upłynęła pod znakiem przygotowań do wyjazdu uczniów naszej szkoły na XXI Międzynarodowe Targi Książki do Krakowa. Grupa liczyła 35 osób a jej uczestnicy reprezentowali uczniów z  wszystkich poziomów klas.  Wycieczka odbyła się w dniu 27 października, w drugim dniu trwania imprezy. Przed wyjazdem odbywały  się spotkania z młodzieżą wyjeżdżającą na Targi. Uczniom przekazano informacje dotyczące charakteru imprezy, programu towarzyszącego, listy wystawców oraz twórców obecnych podczas trwania Targów. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Targów Książki były słowa portugalskiego pisarza Fernando Pessoi „Czytam i staję się wolny”.

Tych kilka godzin spędzonych przez uczniów w halach wystawienniczych na Targach Książki poprzedzone zostało wycieczką do Biblioteki Jagiellońskiej. Po krótkiej informacji  na temat historii Biblioteki i samego budynku,  uczniowie podzieleni na dwie grupy pod opieką przewodników rozpoczęli zwiedzanie. Duże wrażenie na naszych uczniach zrobiła Czytelnia zbiorów specjalnych oraz Czytelnia Główna. Uczniowie zobaczyli sposoby magazynowania zbiorów, zwiedzili także Klinikę Papieru w której zapoznani zostali z procesem odkwaszania zbiorów.

Kolejnym punktem programu było Muzeum Narodowe  Kamienica Szołayskich i dwie, jakże różne od siebie wystawy.  Wystawa "Twarzą w twarz. Sztuka w Auschwitz" w Krakowie to wielki pokaz prac wykonanych przez więźniów.  Druga wystawa w Kamienicy Szołąyskich, którą zwiedzali nasi uczniowie to „Szuflada Szymborskiej”. W kilku pomieszczeniach urządzona została wystawa zbiorów naszej noblistki,  jej wyklejanek, bibelotów, książek, przedmiotów z jej mieszkania. Wystawa przedstawia rzeczy kolekcjonowane przez Szymborską – maski, stare widokówki, pamiątki i kurioza, które dostawała od przyjaciół.

W październiku uczniowie dostarczali  do biblioteki szkolnej wykonane przez siebie zdjęcia z motywem książki.  Wystawa fotograficzna  a tym samym poznanie efektów prac uczniów odbędzie się w kolejnym miesiącu.

Rozpoczęła się już realizacja pierwszych projektów edukacyjnych.  Z tematem „Let`s Discover America” zmierzyli się uczniowie klas: 3KT oraz 3LT pod kierunkiem prof. Roberta Jastrzębskiego.  Projekt został zrealizowany w oparciu o wielotomową publikację History of the United States.

W październiku również określone zostały zasady współpracy pomiędzy Biblioteką szkolną CKZiU – Technikum nr 4 Transportowego a Biblioteką Pedagogiczną w Katowicach-Filią w Sosnowcu. Biblioteka Pedagogiczna pozytywnie zaopiniowała plan zakupów nowości książkowych do biblioteki szkolnej, w tym także tych, przeznaczonych dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Cały czas trwa zamawianie nowości książkowych zaproponowanych przez naszych czytelników do biblioteki szkolnej. Pierwsza przesyłka z książkami dotarła do biblioteki w dniu 28 października.

Na korytarzu szkolnym wywieszono informacje o programie  III Śląskich Targów Książki w Katowicach,  które odbywać się będą w dniach 10-12 listopada.