Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Wrzesień 2017

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego ruszyła kampania informacyjna dotycząca realizacji  Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Cała społeczność szkolna została zapoznana z założeniami programu, którego realizacja odbywa się w CKZiU - Technikum nr 4 Transportowym.

Przedsięwzięcie zainicjowało Narodowe Czytanie dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”. Ta ogólnopolska impreza odbywająca się pod patronatem Pary Prezydenckiej organizowana jest corocznie w naszej szkole. W tym roku w uroczystości udział wzięły klasy pierwsze naszego Technikum oraz jedna z klas maturalnych.

Wszelkie najważniejsze informacje o NPRC umieszczone zostały w gablotach szkolnych, ponadto uczniowie klas pierwszych wykonali plakaty zachęcające do udziału w konkursach i projektach. Ogłoszony został konkurs fotograficzny na wykonanie zdjęć z motywem książki.

Do końca października trwa konkurs na najlepszą pracę literacką z języka polskiego. Proponowany temat dla klas pierwszych i drugich to: „Która książka wywarła największy wpływ na Twoje życie? Rozwiń myśl odwołując się do swoich doświadczeń czytelniczych”.

Klasy trzecie i czwarte piszą prace na temat: „Zaprezentuj wpływ książek na życie bohaterów odwołując się do wybranych dzieł literatury polskiej i światowej”.

Uczniowie do specjalnie przygotowanej skrzynki oznaczonej logo akcji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa wrzucali propozycje tytułów książek, które, ich zdaniem,  powinny wzbogacić zbiory biblioteki szkolnej. Swoje propozycje zgłaszali  także nauczyciele oraz rodzice naszych uczniów. Z propozycji dostarczonych przez czytelników powstała lista zbiorcza, która będzie podstawą realizacji zakupów.

Ustalony został harmonogram działań związany z realizacją programu NPRC. Do akcji włączyli się nauczyciele. Opracowano terminarz realizacji projektów edukacyjnych w każdej z klas Technikum nr 4 Transportowego oraz nazwiska osób odpowiedzialnych za ich realizację.

Samorząd uczniowski oraz Rada Rodziców działająca przy CKZiU pozytywnie zaopiniowały propozycje zakupu nowości książkowych do biblioteki szkolnej. Wkrótce nastąpi ich realizacja!