III Festiwal „Kolej w miniaturze”

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> III Festiwal „Kolej w miniaturze”

Przez dwa dni Technikum nr 4 Transportowe gościło nieprzebrane tłumy miłośników kolei.
W dniach 17-18 marca 2018r. odbywał się w naszej szkole już po raz trzeci Festiwal „Kolej
w miniaturze”. Na zwiedzających czekało mnóstwo atrakcji.  W sali gimnastycznej można było podziwiać gigantyczną dioramę, która powstała z połączenia kolekcji  miłośników modelarstwa kolejowego. Ruchome modele pociągów, dworce, tunele, przejazdy kolejowe wzbudzały podziw zwiedzających.  Najmłodsi uczestnicy festiwalu zachwycali się składami pociągów wykonanymi z klocków Lego, mogli również sklejać proste modele czy pokierować zdalnie sterowanymi pojazdami.

Podczas festiwalu miało miejsce uroczyste otwarcie nowoczesnej pracowni zawodowej
z zainstalowanym w niej symulatorem lokomotywy EU07S-478 oraz makietą sterowania ruchem kolejowym.  Makieta umożliwia prowadzenie ruchu pociągów na podstawie urządzeń blokady liniowej oraz pozostałych urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Jej wyjątkowość polega na tym, że umożliwia jednoczesne prowadzenie wielu składów pociągów.

Symulator lokomotywy oraz makieta zostały wykonane w ramach projektu „Inwestujemy
w naukę!” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.  Kabina maszynisty w symulatorze została wzbogacona m.in. o dwa telewizory, profesjonalny zestaw głośnikowy, fotel maszynisty, radiotelefon pociągowy „Koliber” wraz z zespołem nadawczo-odbiorczym oraz elektroniczną rejestracją rozmów.  Dodatkowo przystosowano komplet niezbędnych przycisków, przełączników, mierników oraz prędkościomierza rejestrującego do współpracy z oprogramowaniem symulatora, dzięki czemu jest on już w pełni gotowy do obsługi pojazdu trakcyjnego.

Dziękujemy wszystkim, którzy nas odwiedzili podczas Festiwalu „Kolej w miniaturze”! Mamy świadomość, że wiele osób mogło poczuć się zawiedzionych brakiem możliwości skorzystania z symulatora w związku z wielką ilością chętnych. Informujemy, że przyjmujemy zapisy na zwiedzanie symulatora oraz spróbowania swoich sił w roli maszynisty w dniach 19 - 23 marca b.r. w godzinach 16.00 - 18.00.

Kolejna okazja do zwiedzania symulatora będzie podczas Dni Otwartych w dniach:
6 kwietnia (13.00 - 18.00); 7 kwietnia (10.00 - 13.00); 28 kwietnia (10.00 - 13.00).

Dla osób zawodowo związanych z koleją (instruktorów, maszynistów) symulator będzie udostępniony w dniach 20 kwietnia i 29 kwietnia w godzinach 10.00 - 20.00.

Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejsze ustalenie godziny pod numerem telefonu (32)266 - 07 - 34 wew. 111. Zapraszamy!