Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka

Po raz kolejny grupa uczniów naszej szkoły z klas 2EO, 2KS, 3ST odwiedziła siedzibę Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekę Akademicką w Katowicach. Celem wyjazdu było poznanie szczegółów pracy najnowocześniejszej biblioteki naukowej w kraju. Popularna CINiBA,  czyli wspólna biblioteka dwóch katowickich uczelni: Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego jest tak zwaną biblioteką hybrydową,  umożliwiającą m.in. gromadzenie i udostępnianie równolegle wszystkich typów dokumentów, niezależnie od nośnika na jakim się znajdują. Zwiedzanie budynku CINiBA rozpoczęło się od poznania zasad funkcjonowania biblioteki oraz jej struktury. Ciekawostką było obejrzenie pomieszczeń, które na co dzień są dostępne tylko dla pracowników Centrum i  poznanie zasady funkcjonowania Selfcheck, czyli urządzenia do automatycznego wypożyczania książek. Uczniowie zobaczyli wrzutnię  książek,  urządzenie  umożliwiające  zwrot wypożyczonych egzemplarzy o każdej porze dnia i nocy, bez konieczności wejścia do biblioteki. Następnie młodzież została oprowadzona po magazynach, w których znajdują się rzadziej wypożyczane zbiory, zgromadzone na przesuwnych regałach. Uczniowie dowiedzieli się, że długość półek z książkami w CINiBA wynosi aż 54 kilometry! Podczas zwiedzania nasza grupa miała możliwość obejrzeć wszystkie piętra CINiBA, w tym kabiny do pracy indywidualnej i grupowej.  Wszystkich zaciekawił fakt, że w bibliotece nie obowiązuje całkowita cisza, można rozmawiać, pracować w grupach przy specjalnie do tego przystosowanych stołach, a nawet odpocząć na licznie rozstawionych kanapach. Podczas zajęć warsztatowych uczniowie poznali zasady korzystania z baz danych jakimi dysponuje CINiBA oraz dowiedzieli się o  specyfice bibliotek cyfrowych i źródłach elektronicznych. Na zakończenie wycieczki cała grupa udała się do usytuowanego nieopodal Muzeum Śląskiego, którego nowy budynek zlokalizowany na terenach byłej kopalni węgla kamiennego, zamieniony został w unikatową siedzibę kulturalną udostępniającą bogate i różnorodne kolekcje na głębokości 14 metrów pod powierzchnią ziemi. Organizatorami wyjazdu i opiekunami młodzieży były panie: Joanna Krupa i Jolanta Musialik.